Wyzwania dot. aplikacji gnojowicy w świetle zmieniających się przepisów 

Zagospodarowanie gnojówki i gnojowicy nie jest tematem który pojawił się ostatnio. Wielu hodowców bydła i trzody chlewnej jest obeznana z tematem co nie zmienia faktu ,że jest jeszcze w tym temacie wiele do zrobienia. Wielu rolników modernizujących swoje budynki inwentarskie w ostatnich latach decyduje się na utrzymywanie zwierząt na rusztach. Rozwiązanie to podyktowane jest głownie względami ekonomicznymi i świadomym ograniczeniem nakładu pracy na obsługę hodowli. A więc tam gdzie do niedawna hodowca miał obornik i gnojówkę dziś zazwyczaj jest już tylko gnojowica i śladowe ilości obornika.

Gnojowica jest naturalnym nawozem którego ilość i wartość jest policzalna ,a optymalne wykorzystanie niezmiernie ważne. Wartość nawozowa wynosi ok 30 zł na 1 m3 objętości co należy uwzględniać w nawożeniu roślin uprawnych. Każda sztuka dorosłego bydła to 7 ton gnojowicy w roku a maciora która nie korzysta z wybiegu to aż 20 ton tego nawozu rocznie.

W firmie Atorim stawiamy przede wszystkim na doradztwo z zakresu odpowiedniego doboru sprzętu dla optymalizacji pracy hodowcy a co za tym idzie wymiernych oszczędności finansowych. Uzmysłowienie sobie jak wiele czynników decyduje o doborze odpowiednich maszyn ma wpływ na późniejsze wieloletnie bezproblemowe ich wykorzystanie:-ilość produkowanej gnojowicy, moc ciągnika , odległości między polami, typ terenu, przepisy drogowe, rodzaj upraw.

Od ponad 2 lat w Polsce wykorzystujemy bardzo bogate doświadczenie irlandzkiego producenta maszyn ABBEY MACHINERY. Rodzinna firma z Nenagh od ponad 70 lat konstruuje maszyny w oparciu o doświadczenia użytkowników z całego świata.

Wozy asenizacyjne z aplikatorami to dziś flagowa gama maszyn z zakresu pojemności od 4000 do 27000 litrów. To co wyróżnia beczkę Abbey na tle konkurencji to zwarta konstrukcja na pełnej ramie, unikalny kształt denic zapewniający wraz z 3 do 6 wzmocnieniami wewnętrznymi wyjątkową sztywność ,duży wybór kół resorowanie dyszla i nisko położony środek ciężkości stanowią o wygodnym transporcie z prędkościami przekraczającymi 40 km/h. Dziś już praktycznie każdy wóz asenizacyjny poza standardowym oświetleniem LED,pneumatyką z systemem LOAD SENSING zostaje fabrycznie przygotowany do współpracy z aplikatorem oraz ramieniem do napełniania automatycznego.

Aplikacja gnojowicy to:-optymalne wykorzystanie wartości nawozowej (pamiętając o jej odpowiednim ujednoliceniu/wymieszaniu przed wywozem),policzalność i zbilansowanie dawek nawozowych w uprawach, ochrona środowiska (wód ,cieków i melioracji), praktycznie całkowita redukcja odoru co jest istotne szczególnie w przypadku pól sąsiadujących z osiedlami, utrzymanie czystości darni łąk i pastwisk .

Abbey oferuje kilka typów rozwiązań które można dobrać do indywidualnych potrzeb.

Pierwszym jest już sam kształt rozlewaka który dzięki ułożeniu rozlewanego strumienia na niskiej i szerokiej płaszczyźnie jest mało podatny na znoszenie przez wiatr i przez swoją konstrukcję już powoduje ograniczenie strat N o 10-15 %

Drugim są różnego typu „węże wleczone” o rozpiętości roboczej od 7,5 do 36 m. Ograniczają jeszcze bardziej straty N a dodatkowo pozostawiają rośliny wolne od zabrudzeń. Atutem konstrukcji 7,5 m jest możliwość instalacji na wozach asenizacyjnych Abbey bez specjalnego przygotowania . Możliwość stosowania w uprawach zbożowych „pogłównie”

Aplikatory typu TRI-AP i TS to rozwiązania najbardziej uniwersalne. W zakresie szerokości roboczej 4-7,5 metra stanowią idealne rozwiązanie gdyż można ich używać również jako węża wleczonego. Redlice nacinające pozostawiają gnojowice pod powierzchnią gleby gdzie w ciągu kilku minut staje się dostępna dla roślin .Taki system ponadto znacząco skraca czas do kolejnego wypasu w przypadku pastwisk.

Wszystkie konstruowane i produkowane przez irlandzką firmę aplikatory są wyposażone w profesjonalne rozdrabniacze ExaCut firmy Vogelsang oraz są przygotowane do współpracy z systemami kontroli przepływu i wydajności (również ISOBUS).

W dobie zmieniających się przepisów, ale również ze względu na ekonomikę niedoceniana do niedawna aplikacja do i naglebowa staje się faktorem który trzeba mocno brać pod uwagę w nowoczesnej hodowli , usługach , gospodarce odpadami i biogazowniach.

Atorim-Karol Mirota jako importer marki Abbey Machinery która w Polsce zdobywa coraz szersze uznanie . Już kilkadziesiąt maszyn (również paszowozów) pracuje na gospodarstwach i w firmach usługowych , a ich użytkownicy podkreślają ich wysoką jakość i solidność .Dziś najpopularniejsze modele to 12.000 -14.000 litrów w wersji jednoosiowej oraz 16.000-18.000 litrów tandem z osią skrętną w wersji RECESED (z oponami nawet 800..)wszystkie oczywiście przygotowane do pracy z aplikatorami. Nasze produkty to kompromis technologii i rozsądnej ceny, a właściwe doradztwo to priorytet.

 

NAPISZ DO NAS

Karol Mirota

office@atorim.pl

tel . 059 307 07 37